Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Aktuality

Hysteroskopie jako klíčová součást diagnostiky neplodnosti

23.03.2023

Bez vyšetření  dutiny děložní (HSK = hysteroskopie) a vejcovodů (STK = selective transcervical cannulation) si již dnes nedovedu diagnostiku neplodnosti představit. Je tomu právě 12 let, kdy jsem absolvoval stáž u doc. Kužela na gynekologicko-porodnické klinice 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Apolinářské ulici v Praze, a získal tak certifikát o vyškolení metodou Gynecare Versascope od firmy Johnson&Johnson. Od té doby jsem ke spokojenosti našich klientek provedl tisíce nekomplikovaných výkonů.  

 

Když jsem si v roce 1987 ve FN v Hradci Králové začal nacvičovat praktické jednoduché výkony v porodnictví a gynekologii, nikdy bych si nedokázal představit, že bych se mohl podívat do ženské dělohy tak jednoduše. Bez bolestivého rozšiřování děložního hrdla, natolik komfortně pro vyšetřovanou ženu, že může bezprostředně po výkonu odejít domů. To bylo tenkrát naprosto nemyslitelné, protože kyretáže „naslepo“ se prováděly s nutností třídenní hospitalizace a v plné nitrožilní narkóze. 

 

Proč je tato metoda právě pro nás tak unikátní? 

Jde o jednoduchou ambulantní metodu, která umožňuje vizuálně odhalit i drobné patologie v děložním hrdle a dutině děložní a okamžitě problém vyřešit. To znamená odstranit drobné polypy, myomky, přetnout srůsty, protnout děložní septum a provést další zákroky pomocí jednoduché elektrochirurgie Versapoint.     

 

U této metody zavedené na naší klinice:

  • není třeba hospitalizace a klientka odejde bezprostředně po zákroku domů,
  • není nutná narkóza, tudíž ani předoperační vyšetření. Po dohodě máme ovšem možnost poskytnout analgosedaci ve formě lokálního gelu Lidbree, rajského plynu, paracervikální blokády nebo jejich kombinace;
  • výkony provádíme v průběhu celého pracovního dne, takže lze zákrok domluvit na oboustranně vyhovující čas,
  • trvání výkonu je krátké, zpravidla 5 až 15 minut podle rozsahu vlastního  zákroku,
  • není nutná pracovní neschopnost či dovolená a pacientka se vrací ještě tentýž den k plnému výkonu jak doma, tak v zaměstnání,
  • klientku jsme schopni objednat do třech pracovních dnů, takže není potřeba výkon odkládat,
  • výkony provádíme i u pacientek, které jsou odeslány od jiných lékařů – gynekologů,
  • zákrok je plně hrazený zdravotní pojišťovnou a to včetně poskytnutí rajského plynu (Entonox). 

 

Unikátní metoda STK

A na závěr ještě jedna perlička. Pro léčbu neplodnosti je zásadní průchodnost vejcovodů. Naše klinika jako jediná provádí test zcela unikátní metodou STK. Na rozdíl od ostatních metod prováděných na jiných pracovištích (HSG, HSSG, HYCOSY, Echovist a další) vstřikujeme selektivně do každého vejcovodu fyziologický roztok v množství 20 ml. Takové množství tekutiny se následně musí objevit volně v dutině břišní a při zobrazení ultrazukovovou vaginální sondou zejména za dělohou. Metoda STK tedy tlakem fyziologického roztoku zprůchodňuje vejcovod v nejužším místě (proximální faktor), odhaluje tzv. sactosalpinx ­– pytel na konci vejcovodu (distální faktor) a navíc snadno odhaluje srůsty kolem orgánů malé pánve a endometriozu vaginální klenby a Douglasu. Naše shoda závěru STK s nálezem při následující laparoskopii se pohybuje kolem 87 %.  Proto tuto metodu považujeme za klíčovou pro naše rozhodování, jak budeme neplodnost léčit. Navíc přibližně 36 % žen do 3 měsíců po proplachu vejcovodů přirozeně počne. To znamená, že tuto metodu lze jistě považovat za současně léčebnou. Není to nic nového pod sluncem, pokud si vzpomeneme na „profuky“ prováděné již od 50. let minulého století. I tam diagnostický výkon často vyvolal zázračné početí.

 

MUDr. Jiří Doležal

 

Zpět na výpis

Kontaktujte nás (Telefon +420 494 323 420)

Objednávkový formulář slouží pro kliniku reprodukční medicíny.