Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Aktuality

Gynekologická prevence

20.04.2023

V České republice je každoročně nově diagnostikováno přibližně 800 případů rakoviny děložního čípku, přičemž více než 300 žen na tento zhoubný nádor bohužel zemře. Karcinom děložního hrdla postihuje převážně ženy v produktivním věku.

Toto je nemilosrdná skutečnost, kterou uvádí „Dr. Google“. Lékaři si kladou otázku, jak je to možné, když máme vynikající systém gynekologické péče, který nemá srovnání s jiným systémem ve světě. Ženy jsou zpravidla jedenkrát ročně zvány na gynekologické prohlídky spojené se stěrem buněk čípku na sklíčko nebo do media (LBC), provádí se screeningy papilomavirové infekce (HPV) metodou PCR a u podezřelých nálezů se nově zavedla metoda CINtec, která zpřesňuje a urychluje diagnostiku prekancerozy. 

Odpověď na úvodní odstavec je nasnadě: na pravidelnou prevenci chodí pouze 60 % žen! Ostatní asi věří na štěstí, a právě ony jsou nejvíce ohroženy. Z hlediska vzniku a vývoje karcinomu může být pochopitelně nebezpečné i prodlužování intervalu návštěv nad tři roky.

Doba covidová nepochybně napáchala své škody také v preventivních kontrolách. Naše pacientky najednou zjistily, že když kontrola nebude, nic se vlastně nestane, a zlenivěly.

Klademe vám všem na srdce ­– choďte na preventivní prohlídky, a to nejen gynekologické. Je to cesta větší jistoty, budete se nejen cítit zdravé, ale skutečně můžete předejít vážným nemocem.

A nakonec ještě pozor: Ty z vás, které jste v péči lékaře reprodukčního centra, nespoléhejte na to, že lékař – IVF specialista o vás pečuje i z hlediska onkologické prevence. Je potřeba rozlišovat reproduktologa a registrujícího gynekologa, pro nějž jsou odběry cytologií tzv. dennodenním chlebem. Hlídejte si tedy roční interval vyšetření u svého lékaře i v případě, že jste každý měsíc na klinice reprodukční medicíny. Vyplatí se to!

MUDr. Jiří Doležal

 

 

Zpět na výpis

Kontaktujte nás (Telefon +420 494 323 420)

Objednávkový formulář slouží pro kliniku reprodukční medicíny.